Eva Šlesingerová: Dekolonizace znamená zcitlivění. Rozhovor pro Artalk

15 Mar 2025

No description

V říjnu 2024 vychází rozhovor Palo Fabuše se socioložkou Evou Šlesingerovou rámci série “Výzvy AI” časopisu Artalk. Společně rozebírají otázky týkající se emocí, umělého života a různých forem technoimaginace ve společenských stereotypech spojených s neurodiverzitou.

PF: Velká část vašeho výzkumu se točí kolem pojmu „affective computing“. Jak byste tento pojem vysvětlila – kde se vzal a kde se s ním můžeme setkat?

EŠ: To lze říct docela přesně. Jsou to devadesátá léta dvacátého století na Massachusetts Institute of Technology (MIT), když si Rosalind Picard zakládá svoji laboratoř, a poté se přesouvá do Media Labu MIT v Bostonu. Jde vlastně o snahu převést emoce do komputační perspektivy. Co se týče inteligence strojů, nemusíme se bavit jenom o kognitivní inteligenci a problem-solving inteligenci, ale také – a to je to, co je na tom nové, a mně osobně to připadá fascinující –, že inteligence strojů se může zabývat nebo může být inspirována i inteligencí emoční.(...) Historicky byl stereotyp stroje takový, že zkrátka nemá žádné emoce, o emocích se vůbec nemluvilo. Díky „affective computing“ začínáme simulovat inteligenci i tímto způsobem, tedy simulováním empatie. Ukázalo se, že emoce jsou vlastně natolik provázané s lidským tělem a tělesností, že stroje musí zrcadlit nebo by měly simulovat i tělesné reakce ve smyslu designu umělé kůže a jejího tlaku, napětí, responzivity, pocení, červenání se… Ukázalo se jako velice důležité, že vtělený stroj, android, má tělo, se kterým se může nějak angažovat v prostoru

PF: Co na zkoumání citovosti robotů otevírá otázky po člověku?

EŠ: Je to zase jeden z mnoha dalších příběhů o Druhém, o nějaké významné postavě, která je buď imaginární, nebo velice reálná, jako jsou bohové nebo zvířata nebo stroje, nebo prostě ti Druzí, indiáni, mimozemšťané. Je to vlastně jeden z mnoha příběhů o jinakosti a jakémsi odraze antropologického dvojníka, člověka, který se skrze Druhého a jeho jinakost snaží porozumět sám sobě. (...)

Celý rozhovor je dostupný na stránkách Arttalk.cz


More articles

All articles

You are running an old browser version. We recommend updating your browser to its latest version.

More info